Před 25 lety zemřel Karel Kryl

Dne 3. března 1994 zemřel písničkář a básník Karel Kryl. Díval jsem se (2019-03-03 v 10.00) na blisty.cz, denikreferendum.cz, a2larm.cz, jakož i novinky.cz či idnes.cz, připomínku tohoto výročí jsem tam nenašel.  Proto tak činím aspoň já, byť nového k dotyčnému člověku asi už nemám co nového říci. Či napsat. Ostatně cosi jsem napsal už dříve. A tak zde odkazuji na uvedený starší příspěvek.

Nehodlám zde spekulovat o příčinách Karlovy smrti (kdopak ho k ní dohnal, že???). To, že se na ní podílelo jeho zklamání z polistopadového vývoje, samozřejmě nelze vyloučit, ale jednak to nelze nijak dokázat, jednak je to dost „laciné“ – aspoň tvrdit to s jistotou a používat to jako kyj na politické oponenty, které označíme za ty viníky (byť je přirozené, že to láká – to pokušení se zcela nevyhnulo ani mně, jak je vidět z těchto řádků, ale snažím se tomu vzdorovat).

Možná se jen vrtím k jeho Andělu. Jak jsem se již zmínil, Karel Kryl uváděl (například i při rozhovoru v jedné již nefungující hospodě na Dobříši 28. října 1991) jako místo, které ho k napsání písně inspirovalo, uváděl Veliké Chvojno, ve kterém stával barokní kostel, již v 60. letech 20. století značně zdevastovaný a v 70. letech 20. století zbořený. A jelikož toto místo uváděl nejen při tomto rozhovoru, dostalo se toto tvrzení i na obecní web Velkého Chvojna a následně i do Wikipedie.

Ve svém výše zmíněném starším příspěvku jsem uvedl, že mě zarážely „vojenské reálie“ v oné písničce (ve Velkém Chvojnu, pokud vím, vojenská posádka nikdy nebyla)), a tak předlohou klidně mohl být i některý z kostelů, jež se dostaly na území vojenských prostorů – v době Karlovy vojenské služby například ještě stál (byť ve značně „vymláceném“ stavu, jak vidno ze záběrů ve filmu Konec srpna v hotelu Ozon) kostel svaté Alžběty v Doupově, dodnes stojí například kostel Nanebevzetí Panny Marie v Lochotíně, vesnici zčásti zbořené po zabrání do doupovského vojenského prostoru, ale zčásti sloužící k ubytování cvičících vojáků (či lampasáků?), přičemž kostel asi byl užíván jako skladiště (ta zástavba vsi. která přežila dlouhá léta i „v prostoru“, pak byla do značné míry zbourána po roce 1989). K tomu dodejme, že k vojenským skladovacím účelům byl využíván například i kostel Povýšení sv. Kříže ve Městě Libavé (tehdy součásti vojenského újezdu Libavá), který byl pro ty účely i přepatrován dodatečně vloženou dřevěnou konstrukcí (to přepatrování se dodnes dochovalo i po vyjmutí Města Libavé z vojenského újezdu k 1. lednu 2016 a je zajímavým svědectvím o činnosti naší skvělé neporazitelné armády; přitom tomuto kostelu hrozilo zbourání – a to i po roce 1989, kdy ještě byla zlikvidována značná část do té doby dochované – byť chátrající – předválečné městské zástavby na náměstí). Zda ovšem Karel Kryl někdy sloužil na nějakém cvičení v některém z uvedených (či jiných) vojenských újezdů, nevím.

Další možnost se objevila v knize Vojtěcha Klimta Akorát že mi zabili tátu. Příběh Karla Kryla. (Třetí, přepracované a doplněné vydání. Galén 2010: s. 219. ISBN 978-80-7262-649-6), totiž že  Karel kryl nějakou dobu sloužil v chotěšovském klášteře, který do roku 1973 „využívala“ (a různě „vylepšovala“) armáda. – a tato informace se později objevila i na webu novinky.cz. Problémem zde trochu je to, že po zrušení kláštera za Josefa II. byl klášterní kostel ponechán pustnutí a nakonec byl krátce po roce 1837 zbořen. Karel Kryl se tudíž do něj podívat nemohl a v krabici s kusem mýdla si odnést anděla rovněž ne. Pravda, jakási klášterní komunita tam po nějaké době byla dočasně obnovena, ale pak musela používat buď kostel ve vsi, který ale  dodnes zdevastován nebyl, nebo nějakou kapli uvnitř budovy konventu – a na ni by označení „kostel“ asi moc „nepasovalo“.

Neboli ať zjišťujeme, jak zjišťujeme, jistotu už asi mít nebudeme. Ale nakonec: – a potřebujeme ji? Není to nakonec vcelku fuk? Není nakonec důležitější, co nám po Karlovi zůstalo?

I když to „nám“ není tak úplně přesné. Protože z toho, že od úmrtí Karla Kryla uplynulo 25 let, plyne ještě jedna ne zcela příjemná skutečnost: totiž že než začne platit platit to „nám“, uplyne ještě něco přes 45 let – copyright totiž vyprší (nedojde-li k změně autorského zákona) až ke dni 1. ledna 2065.

P.S. (2019-03-03 cca 16.00 hod.)

Ještě bych se měl vrátit ke dvěma Karlovým vystoupením – totiž k oběma osmadvacátým říjnům. Jak jsem již v prvním článku nadhodil, Karel Kryl nevynikal právě přehnanou úctou k „oficiálním“ autoritám a k příliš vysokým stranickým preferencím – koneckonců v roce 1969 vzal odsud roha právě z tohoto důvodu. A tudíž pak byl rád, když se mohl v onom roce 1991 vymluvit na to, že má již dohodnuto jiné vystoupení. Nicméně o rok později, na již zmíněném mítinku v KD Eden, již s nějakými politiky na pódiu byl. Konkrétně sdílel pódium mimo jiné s Petrem Millerem, Pavlem Dostálem či Milošem Zemanem. Posledně jmenovaný opoziční politik byl tehdy ještě vtipný – a myslím, že i vcelku střízlivý. Tehdy byli všichni (a koneckonců i já – byť ne na témž petičním archu) podepsáni pod peticí proti mezinárodnímu uznání nástupnických států Československa. A byli jsme tak nějak na jedné lodi. Jen, když se dívám, jak se někteří z uvedených lidí změnili (pravda, Pavel Dostál „stihl“ zavčasu zemřít), říkám si, jak by na pozvání z Hradu – od člověka, s nímž si tehdy.28. října 1992 docela notoval – reagoval nyní.

P.P.S. (2019-03-06)

V průběhu 3. března 2019 se ke Karlovu výročí přece jen něco objevilo aspoň v těch Britských listech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Výročí, Vzpomínky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Před 25 lety zemřel Karel Kryl

  1. Pingback: Obrázky z převratu | Miloš Hlávka – člověk na okraji

Zde je možno zanechat komentář k příspěvku

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.