Jak na fotky na Yandexu

Aktualizace 2018-12-15

Větší část následujícího článku je bohužel již neaktuální. Yandex svůj fotohosting ke konci dubna 2018 poněkud „vylepšil“, totiž tak, že služba není příliš rozumně použitelná (přenosem na službu disk.yandex.ru. což je cloudové úložiště Yandexu; pro osobní uschování souborů dobré, pro zveřejňování materiálů, např. fotek,  už tolik ne). Nicméně odkazy na dříve nahrané fotky zůstávají v platnosti a tyto fotky lze odtamtud nadále stahovat. Jen mé nové fotky tam jaksi už nepřibudou. Uvidím, jak dopadnou pokusy se zatím poměrně novým fotohostingem fotoload.ru (zda tam nebude pro bezplatné umístění fotek příliš nízký limit – zatím je to 10 GB, u Yandexu byl neomezený – apod.), každopádně je to jedna z možností, jak dál.

Ostatně fotky, které jsou nějak encyklopedicky významné, v rámci časových možností nahrávám (už od roku 2007) na commons.wikimedia.org, což je společné úložiště mediálních souborů se svobodnými licencemi používanými ve Wikipedii (svobodná encyklopedie Wikipedie a Commons jsou součástí téhož projektu a řízeny touž organizací). Takže s částí mých fotek se setkáte tam (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:ListFiles/Milo%C5%A1_Hl%C3%A1vka&ilshowall=1).

Každopádně je škoda, že soudruzi z Yandexu tuto službu „přiskřípli“, byla velmi kvalitní – a kdyby byli bývali dodělali rozhraní v dalších jazycích, třeba včetně češtiny, mohli třeba konkurovat Flickru. Ale „kdyby“ nejen zde jaksi neplatí.

Konec aktualizace

V příspěvcích na tomto blogu se poměrně často objevuje sdělení, že další fotky z té či oné události jsou umístěny na Yandexu – a následuje adresa příslušného alba. Jsem si vědom toho, že web je v ruštině a zejména čtenářky a čtenáři mladšího data narození nejsou s tímto jazykem v příliš důvěrném vztahu, a proto považuji za vhodné uvést některé rady, které pomohou užít si zobrazených snímků co nejvíce.

Každé album na Yandexu obsahují buď přímo fotografie, nebo další, „podřízená“ alba, nikdy se zde nemíchá obojí dohromady. V případě kliknutí na náhled fotografie se zobrazí tato fotografie, v případě kliknutí na náhled alba se otevře toto album (a to se skládá opět buď z fotografií nebo z vnořených alb).

Rozlišení snímků je možno upravit kliknutím na nápis „В другом размере“, který se nachází pod pravou stranou dolního okraje obrázku; lze vybrat několik rozlišení, a to včetně původního (v mém případě většinou rozlišení 3072 na 2304 bodů). Případný originál se otevře v novém panelu či okně prohlížeče. (Pokud by se nevešel na obrazovku, přizpůsobí se jejímu rozlišení, na opravdu originální velikost se přepneme kliknutím levého tlačítka myši na obrázek, pak ale nebude vidět celý.) Obrázek je možné stáhnout z menu, které se otevře po kliknutí pravým tlačítkem myši (toto menu už je záležitostí prohlížeče, čili většina čtenářů by ho měla mít česky).

Z fotky na fotku lze přecházet klikáním na sousední snímky na pásu, který se nachází napravo od horního okraje snímku, posouvat pás lze klikáním na znaky „<“ a „>“ nalevo a napravo od něj.

Níže je snímek části obrazovky s Yandexem a fotkami na něm. Pro případné zvětšení na obrázek klikněnte.

Zde je možno zanechat komentář k příspěvku

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.